Leon Vance

Leon James Vance se narodil 9. 7. 1963 v Cincinnati v Ohiu. Vyrůstal ale v Chicagu, kde se věnoval boxu. Studoval Vojenskou námořní akademii USA (United states naval academy). Byl pověřen jako 2. poručík námořní pěchoty (mariňáků), ale byl nucen si vzít lékařské osvobození, díky kterému podstoupil operaci opravy oddělené sítnice, které utrpěl během své boxerské kariéry. V roce 1991, těsně před nástupem k NIS (Naval investigative service, Námořní vyšetřovací služba), byl studentem na Námořní vojenské škole(Naval war college) na Rhode Islandu. Jeho celoroční práce zahrnovala Filozofii střelby a Pokročilou kryptografii. V této době přišel s hlavní myšlenkou pozdější operace Frankenstein. Ve stejném roce ho zvláštní agent Whitney Sharp přivedl k NIS a pod jeho vedením Leon podstoupil 6-ti týdenní kurz. Nadřízeným jeho první mise v Amsterodamu byl Riley McCallister (Michael O’Neill). Cílem bylo zabít ruského obchodníka se zbraněmi Anatolyho Zhukova. Mise ale byla neúspěšná a Zhukov uprchl ze země. V roce 1999 ho během mise v Paříži, které také velel McCallister, zabil Gibbs. Během mise se Leon poprvé náhodně setkal s Eliem Davidem, který byl v té době suspendovaným agentem Mossadu (později se stal ředitelem Mossadu) a stali se velmi dobrými přáteli. Po misi vložil McCallister do Leonovy složky falešnou informaci ve snaze zmařit jeho kariéru, ale pokus nevyšel. Během práce agenta v terénu se Leonněkolikrát náhodně potkal se severokorejskou atentátnicí Lee Wuan Kai (Kelly Hu). Poprvé roku 1984 v Praze, kde Kai zabila Leonova parťáka Neila Wilsona, podruhé v Tokiu a pak v Sierra Leone, Paříži a New Yorku.

Později se Leon stal zástupcem ředitelky Jenny Shepardové (Lauren Holly). V NCIS se poprvé objevil ve 14. díle 5. řady Vnitřní záležitost. V 18. díle 5. řady Soudný den (1. část) Leon osobně provedl a dohlížel na zpracování opuštěné restaurace, kde došlo k přestřelce, při které zemřela Jenny; pomáhali mu TonyZiva. V posledním 19. díle 5. řady Soudný den (2. část) se stal ředitelem NCIS a tím i hlavní postavou. Později se jeho zástupcem stal Jerome Craig (Greg Germann – právník Richard Fish ze seriálu Ally McBealová). První věc, kterou udělal, bylo rozpuštění Gibbsova týmu. Ziva se vrátila do Izraele do Mossadu, Tony byl nasazen na námořní plavidlo USS Ronald Reagan a později na USS Seahawk v rámci  nasazení agentů NCIS na námořní lodě a McGee byl přeřazen na oddělení počítačové kriminality. Novými členy týmu se stali Michelle Leeová (Liza Lapira), Brent Langer (Jonathan LaPaglia) aDaniel Keating (Jonathan Mangum). Jeden z nich byl zrádce a Leon potřeboval zjistit kdo. Langer byl jedním z agentů NCIS v Gibbsově týmu před příchodem Tonyho z Baltimoru. V 1. díle 6. řady Poslední muž Leeová v sebeobraně Langera, o kterém zjistí, že je zrádce, zastřelí. Později vyjde najevo, že zrádcem je Leeová. Během výslechu Leeová týmu řekne, že její dcera Amanda byla unesena. V 9. dílu 6. řady Dýka v zádech tým Amandu osvobodí a mezitím na jiném místě její únosce Ted Bankston (David Eigenberg) si vezme Leeovou jako rukojmí. Snaží se ujet autobusem, ale Gibbs ho zastaví prostřelením kola. V zadní části autobusu Leeová bojuje s Bankstonem o zbraň a Gibbsovi naznačí, aby je oba zabil. Gibbs to po krátkém váhání udělá. V posledním 25. díle 6. řady Aliyah – Cesta odjíždí LeonGibbsTonyZiva do Izraele, kde se Tony má podrobit výslechu kvůli zabití agenta Mossadu Michaela Rivkina v sebeobraně.

V 1. díle 7. řady Pravidla či následky Leon schválil operaci pro pomstu smrti Zivy, která se později změnila na záchrannou misi, když se zjistilo, že Ziva je naživu. V 5. dílu 1. řady NCIS: Los Angeles Vražedný výstřel Leon odjíždí do Oddělení pro zvláštní úkoly (OSP – Office of special projects) v Los Angeles, když zjistí, že je zde jeho stará nepřítelkyně Kai. Agenti OSP G. Callen (Chris O’Donnell) a Sam Hanna (LL Cool JKai díky slunečnímu odrazu postřelili a zabránili ji zabít Severokorejce Jimmyho Sua(Kai dříve zabila jeho bratra Daniela). Kai se později podařilo uprchnout do Washingtonu. V 7. díle 7. řady NCIS Konec hry Leon přijíždí na místo činu a týmu řekne, že vrahem francouzského doktora Elana Cirreuxe je Kai, po které jde 20 let. Na konci dílu si Kai bere jako rukojmí Leonovu ženu Jackie (Paula Newsome) v jejich domě. Kai Leonovi říká, aby ji zabil a ukončil tak bolest, kterou utrpěla během výcviku na nájemného zabijáka, když byla velmi mladá. Pak ji Jackie zezadu zastřelí. Leon stejně jako ostatní v NCIS těžce nesl, když byla v ohništi nalezena mrtvá agentka NCIS a bývalá ředitelka OSP Lara Macy. Její vrah Jason Paul Dean, který byl členem mexického drogového kartelu pod vedením Palomy Reynosy, byl později zabit během přestřelky se svými muži a NCIS.

V 1. díle 8. řady Pavouk a moucha v reakci na smrt agentky Macy Leon schválil operace, jejímiž výsledky byla smrt Palomy Reynosy a zatčení jejího bratra, mexického úředníka Ministerstva spravedlnosti Alejandra Rivery (syn drogového dealera Pedra Hernandeze, který zabil Gibbsovu ženu Shannon a dceru Kelly). V 8. a 9. díle 8. řady Cizí nepřítel – 1. a 2. část LeonEli  tajně pracovali na tom, aby sehnali dohromady všechny účastníky operace v Amsterodamu s cílem odhalit pravdu o pozadí operace. Během konference se McCallister pokusil zabít LeonaEliho, ale Leon zůstal zraněný, důstojník Mossadu Amit Hadar byl zabit při výbuchu a Eli byl nezvěstný. Leon McCallisterasmrtelně zranil bodnutím do břicha nožem, který mu předtím dal Gibbs k ochraně proti druhému pokusu. V posledním 24. dílu 8. řady Pyramida vyjde najevo, že Leon byl zapleten do operace Frankenstein. Jejím cílem byl výcvik mariňáků modifikací chování, aby zůstali klidní v nejextrémnějších situacích. Leon ji vymyslel, agent CIA Trent Kort ji vedl a ministr námořnictva Phillip Davenport (Richard Jude Ciccolella) ji schválil. Jedním z absolventů výcviku byl Jonas Cobb, pozdější Přístavní vrah, který mj. zabil bývalého agenta NCIS Mikea Frankse (Muse Watson) a byl zabit Gibbsem Leonem. V posledním 24. díle 9. řady Dokud nás smrt nerozdělí Harper Dearing, který NCIS vinil ze smrti svého syna, mariňáka Evana, který zemřel na lodi při výbuchu, Leona unesl a do jeho auta umístil bombu. Leonanašel Gibbs a jeho tým. Leon později zastavil před NCIS a Dearing NCIS řekl o bombě. Leon nařídil evakuaci, ale bomba stejně vybouchla, zabila několik lidí a hodně zranila. Dearing se tím dostal na seznam nejhledanějších osob NCIS a v 1. díle 10. řady Extreme prejudice (Nejvyšší zaujetí) ho Gibbs zabil nožem.

V 11. díle 10. řady Shabbat shalom byl na večeři o šabatu u Vanceových Eli, který nečekaně přijel po dvou letech navštívit Zivu. Během večeře se Ziva urazí a odejde před dům. Pak vypukne střelba, která zabije Eliho a smrtelně zraní Jackie, která zanedlouho umírá na sále. Najatý vrah Roland Ames je postřelen a spáchá sebevraždu pomocí cigaret s kyanidem. Později vyjde najevo, že vraždu objednal Ilan Bodnar (Oded Fehr). Po delším pátrání ho ve 22. díle Revenge (PomstaZiva v souboji zabije.

Má dceru Kaylu a syna Jareda.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..