Michael „Mike“ Franks

O jeho životě před nástupem k NIS/NCIS není mnoho známo. Sloužil jako mariňák a zúčastnil se války ve Vietnamu. Byl ženatý, ale s manželkou žili odděleně. Jeho žena zemřela před mnoha lety. Když žili odděleně po šest měsíců od svatby, Mike si byl vědom, že je těhotná s jejich synem. V 90. letech se připojil k NIS (Naval investigative service, Námořní vyšetřovací služba). V srpnu 1992 se změnil název na NCIS (Naval criminal investigative service, Námořní kriminální vyšetřovací služba). Mike se stal šéfem a mentorem Gibbse, kterému stále říká Zelenáč. Gibbs od něj převzal spoustu manýrů, například pohlavek jako tělesný trest. V roce 1996 odešel do důchodu do Mexika po teroristickém útoku na Khobar towers (zmíněno ve 23. díle 3. řady Ztráta paměti – 1. část). Poté se šéfem týmu stal Gibbs. Jenny, která byla za Mikeova působení agentkou, ho ve 24. dílu Ztráta paměti – 2. část povolá zpět do D. C. Gibbs byl zraněn při výbuchu na lodi a trpí ztrátou vzpomínek, které mu má Mike pomoci obnovit.

Ve 4. díle 4. řady Podvod je při dopravní kontrole objeveno tělo poddůstojníka a na sedadle za ním krvavý nápis NCIS. Tým brzy zjistí, že vrahem může být dealer zbraní Arkady Kobach, který měl zájem o operaci Sunburst, kterou provedl Mike v roce 1991. V 18. dílu Ledový muž tým zjistí, že mariňák Liam O’Neill, který se probudil na pitevním stole, je ve skutečnosti dlouho ztracený syn Mikea. O’Neill nakonec zemřel na následky zranění, které utrpěl při potyčce s pašeráky, kteří se snažili přivézt jeho iráckou snoubenku Leylu a jejich dceru Amiru do USA. Mike je zachránil a později s ním žily v Mexiku. Ve finále 5. řady v 17. díle Soudný den (1. část) ho kontaktuje Jenny, která později umírá na následky zranění při přestřelce v opuštěné restauraci v Mohavské poušti. Mike šel v osudný moment pro vodu. Za Jenny dokončí práci a později se vrátí zpět do Mexika.

V 15. dílu 6. řady Zastrašování Mike pomůže týmu s vyšetřováním smrti mariňáka, který byl v minulosti členem latinskoamerického gangu. Hlavními podezřelými jsou dva mariňáci, bývalí členové gangu. Jeden připomene Gibbsovi bolestné vzpomínky. Matka mrtvého vojáka Rosa Tamayo před 18-ti lety zachránila Gibbsovi život v kolumbijské džungli. Po ukrytí a vyléčení byl Gibbs schopen uniknout kolumbijskému drogovému kartelu. V 6. díle 7. řady Vyhnanci a příbuzní je u přístavu v San Diegu nalezen člun Kelly se dvěma mrtvými muži na palubě. Vyjde najevo, že je Gibbse, který ji daroval Mikeovi. Mike se později nečekaně objeví u Gibbse doma spolu se snachou Leylou Shakarji (Tehmina Sunny) a vnučkou Amirou. Vyšetřování ukáže, že mrtví pracovali pro plukovníka Mertona Bella (Robert Patrick), výkonného ředitele soukromé vojenské firmy First defence incorporated, a najala je odcizená matka Leyly Shada, vysoce postavená žena v iráckém kmeni, aby přivedli Leylu a Amiru zpět do Iráku. Mike a Leyla je v sebeobraně zabili.

Ve 23. dílu 7. řady Pravý patriot bylo v ohništi nalezeno ohořelé tělo. Následná identifikace elektronickou čtečkou otisků prstů ukázala, že se jedná o bývalou agentku NCIS a bývalou ředitelku OSP Laru Macy. Celý tým byl tímto zjištěním velmi otřesen. Macy se roku 1991 podílela na vyšetřování vraždy drogového dealera Pedra Hernandeze. Nasbírané důkazy později spálila a 20 let Gibbse chránila. Během 7. řady NCIS vyšetřovala ve Francii znásilnění poddůstojnice Kaylen Burrowsové. Případ ji zavedl zpět do D. C., kde byla zavražděna členy drogového kartelu Palomy Reynosy. Jednalo se o část pomsty proti Gibbsovi (Paloma a její bratr Alejandro Rivera, mexický úředník Ministerstva spravedlnosti, jsou děti Hernandeze). Později při vyšetřování vyjde najevo, že vrahem Macy je Jason Paul Dean, který pracoval pro Bella a později i tajně pro kartel. V závěrečném 24. díle Pravidlo 51 byl Mikeův dům pod útokem Bella, který osobně útok vedl. Paloma měla s Mikem jiné plány, proto vyslala své muže (včetně Deana), aby Mikea přivedli. Dean zabil Bella. Během bitvy přišel Mike o dvě třetiny pravého ukazováčku, který úspěšně získal Dean. O pár dní později na místo přijíždí Gibbs. Dean ho omráčil a přivedl k Palomě. Gibbs byl později nezraněn propuštěn. Dean se později vrátil do D. C. s několika muži. Na letišti byli zabiti během přestřelky s Tonym, McGeem a Zivou.

Ve 1. dílu 8. řady Pavouk a moucha Paloma navštíví ve Stillwateru obchod otce Gibbse Jacksona, kterého chtěla zabít, což předtím řekla Gibbsovi. Nejprve s ním promluví, pak vyjde ven a nařídí svým dvěma mužům, aby začali střílet na obchod. Když přeruší střelbu, zjistí, že Jackson zmizel. Později Mike pomáhá NCIS zničit kartel jednou provždy. Pomocí léčky se k domu, ve kterém má být Gibbs s otcem, dostane Rivera. Začne střílet, ale pak když vejde dovnitř zjistí, že smrtelně ranil Palomu. Poté je zatčen NCIS.

Na konci 8. řady byl Mike zabit v souboji před domem Gibbse. Později se Gibbs z dopisu dozvěděl, že trpěl rakovinou plic, která by ho stejně brzo zabila. V posledním díle 8. řady má pak Mike krásný pohřeb v rakvi, kterou vyrobil Gibss.

Mike Franks se i nadále občas objeví NCIS jako Gibbsova představa, kde Gibbs vzpomíná na to co by mu Mike poradil.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..