Rozhovor s majitelem webu nejen o NCIS.cz

Když mě Martin (MAF) oslovil, abych mu pomohl vytvořit rozhovor, neváhal jsem. Znám ho už několik let, ale i tak pro mě byla tvorba rozhovoru výzva. Zrovna u Martina totiž člověk nikdy neví, co v něm je. Proto jsem jeho výpovědi nechal naprosto autentické – bez jakékoli editace. Doufám, že to pomůže přiblížit Martinovy myšlenky a zároveň nahlédnout pod jeho masku, pod kterou na internetu vystupuje.

Řekni pomocí deseti slov něco o sobě.
18 let, ajťák od dětství, jablíčkář, milovník hvězdné brány, podporoval Armády ČR, velký fanoušek hokeje, kritik, tvůrce nápadů

Jak jde studium?
Myslím, že skvěle. Studuji to, co mám rád, čili Informační technologie. Na odborné předměty se nemusím ani moc učit, protože spousty věcí už nějakou dobu vím. Za to mám trochu problémy s matematikou, kdy od opuštění základní školy mám pořád na vysvědčení za tři a to jsem se už hodně zlepšil, ale pořád to není ono.

Jaké jsou podle tebe tvé silné a slabé stránky?
Na rozdíl od ostatních ajťáků nemám moc nadání na programování nebo grafickou tvorbu, ale zato umím něco mezi. Dokážu dokonale sladit tým lidí a důkazem je i projekt NCIS.cz, který od začátku vedu. Myslím, že tady mám své silné stránky a obecně mám silné stránky v oblasti informačních technologií. Zato moji slabou stránkou jsou jazyky. Češtinu jsem už dost zlepšil. Angličtinu taky, když vezmu v potaz, že bych před 3-4 lety neřekl a nenapsal žádnou větu správně. Pořád moc anglicky neumím, ale aspoň výborně rozumím a slušně se domluvím. Soustředím se natolik na angličtinu, že jsem zatím další jazyk zavrhl.

K uzavření první části jedna otázka z řad fanoušků. Jaké NCIS máš nejraději? Klasické, Los Angeles nebo New Orleans?
Popravdě mám rád všechny, ale kdybych si měl vybrat, tak asi NCIS: LA, protože klasická NCIS je po výborné 7., , 9. a 10. řadě trochu suchá a taková jiná. Navíc já mám rád hodně akční filmy a NCIS: LA je celkově akčnější, takže i proto. NCIS: NO mě mile překvapila a myslím, že je to super seriál, ale u mě zatím nevítězí. Jinak si moc si přeju, aby byla 13. řada NCIS lepší než poslední dvě.

Jak tě napadlo založit NCIS.cz? Měl už jsi nějakou předchozí zkušenost?
No už někdy v 6. třídě jsem měl touhu mít nějaký vlastní web a začalo to tím, že jsem dělal web pro třídu, který moc neuspěl, protože tu už byl Facebook (smích). Soustředil jsem se tedy na svůj blog, ale nikdy jsem nepřilákal moc fanoušků. V polovině roku 2011 jsem se stal členem admin webu GateWorld.cz, kde jsem konečně nabral nějaké fanoušky a viděl jsem, jak lidi těší práce, kterou dělám. Bohužel to bylo v době, kdy byla Hvězdná brána zrušena, a tak jsme jenom udržovali web. Museli jsme udělat spousty nepopulárních rozhodnutí, abychom zachránili web a tím jsme přišli o dost fanoušků.
Tehdy jsem začal sledovat NCIS, kterou jsem si velmi oblíbil, a nahradila mi právě Hvězdnou bránu. Všiml jsem, že tady v ČR není žádný fan web podle mých představ, a tak jsem začal přemýšlet, že bych ho založil. To už jsem byl majitelem GateWorld.cz, a protože byla Hvězdná brána stále mrtvá, tak jsem měl touhu udělat něco nového. V létě 2014 se uvolnila doména NCIS.cz a začali první redaktorské práce na webu.

Jak se ti líbí komunita fanoušků, která okolo pořadu vznikla? Byl právě to důvod, proč jsi založil vlastní fan stránku?
Ze začátku jsem se toho bál, protože NCIS je kriminálka a na kriminálky koukají lidi hlavně v televizi. Na rozdíl od sci-fi seriálů, o kterých se hojně diskutuje na internetu. Bál jsem, že web neuspěje, ale na druhou stranu jsem věděl, že naše konkurence bude minimální a tím je větší šance na úspěch. Protože jsme začínali bez komunity, tak jsem se domluvil s překladateli, aby dávali titulky i nám na web a hlavně díky nim jsme uspěli.

Kdy jsi na NCIS.cz začal pracovat? A kdo tvoří tvrdé jádro redakčního týmu?
Na webu se ve skutečnosti pracovalo už dávno předtím, než jsem koupil doménu, kdy jsem si hrál se vzhledem webu. Hodně dlouho trvalo, než jsem došel k této podobě, o kterou se nejvíc zasloužil Patrik70. Co se obsahu týká, tak práce začaly v srpnu 2014, kdy jsi mi ty pomohl a přidal jsi polovinu epizod NCIS. No pak ještě noelcoward73, který poskytl základní informace a zajímavosti o NCIS. Tvrdé jádro týmu NCIS tvoří překladatelé, kteří věnují maximum svého času překladu. Za to jim jsem velmi vděčný. Jinak vše ostatní dělám já nebo Patrik70. Do budoucna bych moc rád náš tým rozšířil o redaktory a překladatele, kteří by jednak přidávali nové epizody, ale zároveň přidávali nové informace k seriálům. Tím bychom se s Patrikem mohli věnovat více vzhledu a dalším věcem, které by web pozvedly na novou úroveň.

Jak hodnotíš dosavadní vývoj? Čekal jsi to?
Myslím, že ho můžu hodnotit velmi kladně, protože web jsme spustili před 5 měsíci a za tu dobu máme přes 44 000 návštěv a průměr na den je okolo 450 lidí denně. Rekord byl tuším 716 návštěv za den. Někomu by se čísla mohla zdát celkem velká, zvlášť pokud si uvědomíme, že web existuje sotva půl roku. Pro mě jsou ještě malá a chtěl bych udělat vše proto, aby byla další sezónu vyšší. Já to čekal, ale moje okolí mě upozorňovalo, že NCIS není úplně nejlepší volba a že asi neuspěju, ale já se do toho opřel a je zatím vidět opak (smích).

Co zatím považuješ za největší úspěch s NCIS.cz?
Asi to, že na web o kriminálním seriálu rosteme docela rychle. Navíc se nám pomalu začíná tvořit skvělá komunita na Facebooku, kde nám stránka každým týdnem roste. Doufám, že někdy seženeme nějakého aktivního moderátora, který by zasypával fanoušky novinkami.

Kdo vytváří obsah webu? Máte společně jasno, jakým směrem byste se v nejbližších letech chtěli ubírat?
Obsah webu vytvářím já, Patrik a naši překladatelé titulky. Do budoucna máme trochu větší plány, která se budou odvíjet podle toho, jak budou fanoušci chtít a taky podle toho, jak se náš tým rozroste. Nechci toho moc prozrazovat, ale teď pořád pracujeme na fóru, kde nám ještě úplně nefunguje propojení uživatelů. Pak bychom chtěli doplnit obsah webu, vylepšit vzhled, vylepšit mobilní verzi webu, přidat nástroje, které nám umožní přidávat video ukázky nových epizod s titulky. A jednou jsem si říkal, že bychom mohli prodávat trička s logem webu, kde budeme mít nulový zisk. Ale to je vzdálená budoucnost… Nejdříve musíme dodělat spoustu jiných věcí.

Když jsi mluvil o tom nulovém zisku, jak financujete web? Na webu nevidím žádné reklamy, uvažuješ o nich?
Web zatím plně financuji já a do konce roku na webu na 100 % nebude žádná reklama. Provoz webu mě stojí něco pod 500 Kč ročně, což není nic extra hrozného. Protože jsou webové stránky můj koníček, tak jsem ochoten do toho investovat. Spíš přemýšlím o tlačítko „Donate“, kde by mohl každý přispět podle toho, kolik bude chtít, a taky se rozhodnout, jestli ty peníze daruje na provoz webu, nebo překladatelům. S tím, že seznam příspěvků bude veřejný.

Kdy a kde se zrodil nápad vytvářet pro NCIS české titulky?
Předpokládám, že dotaz je směřován na to, jak jsme s Patrikem po hlavě skočili na překlad našich první titulků. No vlastně to bylo takto trochu nedorozumění se SheriffWhitem, který udělal stávku na jednu epizodu a my o tom nevěděli (smích). Mysleli jsme si, že jen nemá čas, a tak jsme to vzali na sebe. Nelituji toho, protože jsme si zkusili něco nového.

Doplňme opět otázkou z komunity. Co vás nejvíce na prvním překládání titulků překvapilo?
Věděli jsme, že překladatel to nemá jednoduché a že to stojí hodně sil a času, ale teprve tady jsme zjistili, jak moc jsme se spletli. Je to daleko těžší, než by člověk řekl. Hlavně následná korekce. Později jsme pak ještě pomáhali s překladem NCIS: LA, kde nám to šlo už lépe, ale do budoucna se tomu z časových důvodů nechceme moc věnovat a spíš jen vypomáhat, když by to bylo potřeba. Máme totiž starosti s webem, s gateworld.cz, se školou a do toho vlastní projekty. Asi bychom to vše už nedávali.

Na závěr zase nějaké otázky na tebe. Co ty si osobně myslíš? Vrátí se Cote de Pablo do NCIS?
Toť otázka. Už jsem o tom napsal dva články. Někdo si myslí, že by se už vracet neměla a někdo by si to moc přál. Já se stavím k té druhé možnosti, protože s ní by se seriál zase trochu oživil. Myslím, že o tom, zda se vrátí nebo ne, rozhodnou peníze. Odešla z NCIS kvůli rodině a odpočinku, kdyby odešla natrvalo, tak by její postavu asi zabili a to se právě nestalo. Podle mě si tvůrci nechali do budoucna zadní vrátka, které někdy použijí. A proč peníze? No i ona se přece musí něčím živit a myslím si, že tady ji jednak vezmou hned a taky dostane asi nejvíc. Takže si myslím, že se návratu někdy asi dočkáme, ale může to být jen vedlejší role.

Co bys v poslední odpovědi vzkázal čtenářům tohoto rozhovoru? Přiblížil bys trochu své plány do budoucna, doplněné i o plány osobní?
Rád bych moc poděkoval všem, kteří se podíleli na webu a také všem, kteří ho navštěvují. Mé budoucí plány jsou nejvíce spjaty se školou, ale taky s mými projekty. Za dva roky maturuji, takže bych rád pracoval hodně na škole, abych to měl v klidu. Jinak bych si chtěl konečně najít chvíli a věnovat se i svému osobni webu/blogu, kde bych rád vytvořil nějaké tutoriály o tvorbě webu a o mnoha dalších věcích. Na to, jako vždy, nakonec nezbude čas.

Mezi mé osobní plány, bych mohl zařadit, že bych si rád našel nějakou slečnu, protože jsem se na tyhle věci před rokem a kousek úplně vykašlal (smích). Závěrem bych poděkoval všem, kteří to dočetli až dokonce a jestli mají zájem, tak mohu navštívit můj web www.imaf.cz. Předem říkám, že vzhled stojí za nic, ale na jiný nebyl čas.

2 odpovědí

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..